.
 
   
 
 
  Pro design jsou podstatné tři hlavní rysy. Jedná se o tvar, barvu a poměr světla a stínu. Jsou to hlavní parametry které charakterizují vizualizaci a které jak sami poznáte (a to bude cílem této části naší prezentace) jsou pro každého jedince jinak uskupeny při jeho optimálním pohledu na svět okolo nás...  
 
 
  Tvar  
 

Právě pojetí tvarového dojmu je velmi důležité. Tak jako mnohý z lidí má rád nějaké charakteristické barvy (o nichž je psáno níže), historické nebo moderní vazby či zvuk, je v každém zabydlen určitý "tvarový chromozóm" a ten vás vybavuje pocitem z grafiky a směru toho co se vám líbí či ne. Není samozřejmě dogmaticky řečeno, že existují pouze samostatné pohledy na tvar, naopak, mnohdy je vše komplikovaně prokříženo, takže v nejednom člověku je mix stylů a tím hůř se pro něj vybírá..

 
  Barva  
 

Barva umocňuje pocit z vnímané grafiky - designu. Někdy může mít v kombinaci s uvolněným či dramatickým pojetím tvarů v ploše uklidňující efekt, jindy jej několikanásobně umocní jako odrazový můstek. Každopádně mix barev bez jakéhokoliv vnímání Oswaldova kruhu je ryzí pokusnictví, které je v našich končinách bohužel velmi časté. Především násilné zásahy ze strany odběratelů jsou mnohdy katastrofální a celý smysl pojetí a nápadu degradují na kýč.

 
  Světla a stíny  
 

..jsou nesmírně důležitou součástí, ačkoliv nijak samostatně nejsou vnímány. U fotografie - technické - je nesmírně důležité aby byly stíny prokresleny, zato pokud již mluvíme o čistém designu, je věcí záměru jak dalece tyto budou či spíše nebudou. Každopádně, jako vždy, nejlépe je jít střední cestou, čili vyváženého poměru svetlých a tmavých ploch. Příklon k jedné či druhé straně je vždy velmi komplikovaný a je důležité umět v ploše prezentovat dobrý nápad a stylistiku, aby nebyla jen vybledlou či ponurou skvrnou.

 
 
 
 
 
 


Tvar
- silueta znázorňující specifický předmět na pozadí bez ruchů je vždy velmi srozumitelná a zjednodušuje plochu.
Barva - velmi citlivé tónování do mírně teplého podání zosobňuje kvalitu a stabilitu.
Světla a stíny - Spíš tmavší podání celé plochy je opět záměrem navodit seriózní záměr a klid..

 
Tvar
- systém oblých tvarů kombinován linkou - charakter přesnosti do uvolnění nepravidelných elips.
Barva - teplé odstíny, minimum barev pro ty kteří neradi komplikace v ploše.
Světla a stíny - lehký prosvětlený design teplého charakteru, na kterém vynikají jen prvky které chceme nechat vyznít - logotyp a prostorově změněný znak z něj.
 
Tvar
- horizontální linie a kombinace panoramatické fotografie zdůrazňují rozhled a šíři záběru.
Barva - modrá je dobrá....
Světla a stíny - Tmavší podklady nechávají vyznít motivy se světlám podáním a písma ve světlých odstínech.
 
Tvar
- naopak vertikální dělení navíc velmi zřetelně a plošne velmi podtrhuje objekty ve svých polích a působí rezolutně.
Barva, světla a stíny - zde je téměř možno vše spojit do jedné definice - kontrasty. Určují výraznost ploch, je velmi důležité aby objekty nesplývaly s plochou podkladu.